Burada attığı ilk gol de, Türkiye liginde, hatta Avrupa’nın bir çok kulübünde o fiziksel yapıya sahip oyuncuların yapacağı ilk şeyi refleks olarak o topa kafa vurmaktır. Golü böyle aramaya çalışmaktır.

Kendisini tanımlarken “canavar” dememin sebebi bu golde yaptığı işleri bir standart içerisinde devamlı yapması. Eline geçen pozisyonun en iyi halini kovalaması… Yani kafa vurmak yerine topu önüne almaya çalışıp, golü yapmayı düşünmesi. İşte golcü budur! Pozisyonu o an herhangi bir şekilde bitirmek değil, olabilecek en iyi noktaya getirip pozisyonu golle bitirmektir golcülük… Tabi Jardel gibi doğuştan bir yeteneğe sahip değilseniz.

Çünkü, iki kişinin arasında olduğunu görüp, kafa vuruşunun yumuşak kalacağını hesap edip, yükselip topu son derece güzel yumuşatıp pozisyonu bitirmek bunu o an düşünmek büyük golcülerin yapabildikleri bir şey. Golden bir kaç dakika sonra kale arkasından verilen bir tekrar var..  O kamera açısı neyin nasıl yaptığını çok net anlatıyor…

İkinci golden önce taç atışında sırtını rakibe dayayıp, topu önüne aldıktan sonra koşuya yapan arkadaşını beklemeden görmesi modern target man‘den beklenen harekettir ancak asıl yaptığı şey, sıfıra doğru inen arkadaşını görüp zone 14‘e kayması, yine pozisyonun en iyi halini kovalaması, bu nedenle topu çekmesi ve penaltıyı almasıdır.

Bunu Türkiye liginde düşünecek oyuncu sayısı 1 veya 2’dir.
Genelde bu tip bir pozisyonda forvet ya topla gider, ya da pası verdikten sonra direkt arka direğe koşar… İkisinin de engellenme ihtimali çok yüksek.. Ancak Sobolev’in yaptığı şey engellenemez… Çünkü stoperler öyle bir pozisyonda daime önüne bakar. Arkasını kontrol etmeyi düşünmez.. Böyle kodlanırlar..

Krylya iki hücumcu ile kontra atağı penaltı ile bitiriyor..

Son olarak şu pozisyonu bırakayım.

Target man’lerin yapmadığı bir şeyi yapıp, topun ileride kalması için kanatlarda fiziksel gücünü kullanması. Bu şekilde tüm stoperleri üzerine çekmiş durumda.. Orta saha oyuncular için arka tarafta bolca alan açması.. Bu modern futbol oynayan takımların ihtiyaç duyduğu şeyler.

Ayrıca, şu pozisyonu da eklemek istedim. Net bir target man golü.

Takımı baskı yediğinde kanatlara, merkezden gelerek topu ileride tutup birde oyunu terse çevirip takımının nefes almasını sağlıyor. Ama asıl olay golden önce stoperi ön direğe gideceğine ikna etmesi. Bir kere hareket ile bir kaç kez de niyetliymiş gösteriyor ve kanat oyuncusu içeriye girdiğinde artık stoper ön direğe doğru geliyor Sobolev’in oraya geleceğini düşünerek. O ise arka direkt fiziksel olarak çok büyük avantaj sağlayabileceği sol bek ile baş başa kalıyor.

Pozisyon bilgisi kuvvetli, kafası çok iyi çalışan, pozisyonu bitirmek için topa vurmayan, topun kıymetini bilen göreceli olarak hücum gücü zayıf bir takımda yaptıkları ile dikkat çeken biri Sobolev.

Künye;
https://www.transfermarkt.com.tr/aleksandr-sobolev/profil/spieler/464259