Şöyle 20 haftadır ne olup bittiğine dair kısa bir özet geçeyim.

Molde şu anda lider. Bu çok normal çünkü son 3 sezondur Rosenborg vs. Molde kapışması var ligde. Rosenborg bu üç sezonun ikisinde şampiyon oldu ve şu anda lider Molde’nin 10 puan gerisinde. Bu sezon kuvvetle muhtemel Molde şampiyonluğu görebiliriz.

Tabi buradan yani en büyük rakibi bu kadar geride kalmışken şampiyonluğu Bodo/Glimt’e kaptırması facia olabilir. Takımın genleri sorgulanabilir ki Molde yerel ligin dışında da fena olmayan bir takım aslında. Bodo/Glimt’e değindik oradan devam edelim. Bu sezon bir başarı öyküsü yazıyorlar. 5 milyon euroluk bir takım. Norveç’in en pahalı takımı Rosenborg. İkinci sırada Molde var ama Bodo/Glimt, Tromsö’den bile ucuz bir takım.

Bodo/Glimt’in bu başarasında 19 yaşındaki Hakon Evje ile Amor Layouni (26) etkisi büyük. Bu ikili, Bodo/Glimt’in attığı 46 golün yarısına direkt etki etmiş bir ikili.

Molde, haftaya ikinci girmişti ama Bodo/Glimt haftanın en önemli maçında 3. sıradaki Odds’a kaybetti deplasmanda. Mjondalen deplasmanındaki 3-1’lik galibiyet Molde’yi lider yaptı. Odds 3. sırada olmasına rağmen resmen iki hafta üst üste lideri belirledi. 19. haftada Molde deplasmanından 2-2 ile bir puan çıkarıp Bodo/Glimt’i lider yapmışlardı. 20. haftada Bodo/Glimt’i yenerek bu sefer Molde’yi lider yaptılar.

Rosenborg ise puan kaybetmeye devam etti ve Valerenga deplasmanından 1-1 beraberlikle ayrıldı.

Gelecek hafta Milli aradan sonra Bodo/Glimt, Staebek ile oynayacak. Molde ise kendi sahasında Tromsö ile karşılaşıyor. Odds ise Viking ile karşılaşıcak. Rosenborg, Lillestrom maçıyla 21. haftayı noktalayacak.