Galatasaray’ın transfer döneminin sonlarında Brighton & Hove Albion’dan kadrosuna kattığı Florin Andone’nin açıklamaları bir anda onu tekrar hatırlattı.

Onların beni devre arasında satın alma opsiyonu olsa da sezonun kalan bölümünü Galatasaray’da geçireceğimden emin olabilirsiniz. Öte yandan Radamel Falcao, harika bir golcü. İnanılmaz bir futbolcudan söz ediyoruz ve bu, benim için harika bir deneyim olacak. Ondan bir şeyler öğrenmeye ve oyunumu geliştirmeye çalışacağım.

The Athletic isimli internet sitesinde çıkan haber Türkiye’de bir çok medya kuruluşu tarafından sütunlarına taşındı. Çünkü, Andone için Brighton & Hove Albion teknik direktörü Graham Potter’ın açıklamaları vardı. Devre arasında Andone’yi geri çağırma opsiyonları bulunuyordu ve bu önemliydi. Galatasaray’ın yedek kulübesine yaptığı bu takviye 3 aylık bir süreci kapsıyor olabilirdi…

Brighton’da daha çok forma şansı bulmalıydım. Takımda daha önemli bir role sahip olacağımı düşünüyordum. Çok iyi olduğumu söylemiyorum ama diğer oyunculara tanınan fırsat bana tanınmadı. Oynamadıkça kendime olan güvenimi de kaybettim. Bana karşı takındıkları bu ayrımcı tavra anlam veremedim. Bu nedenle takıma biraz öfkeliyim ve Brighton’a geri dönmeyi kesinlikle düşünmüyorum.

Andone bu açıklamasıyla aslında Potter’a (Graham olan) bir mesaj gönderiyordu. Siz çağırabilirsiniz ama ben dönemeyeceğim. Ocak ayındaki opsiyonu ortadan kaldıran bir açıklamaya dönüştü bu. Zaten haber önemli yapanda buydu.

Bu noktada Rademel Falcao gibi bir fenomenin arkasında kaldığı için çok üzerinde durulmadı ancak birazcık Andone’den bahsetmek gerek.

Andone Romanya’da doğmasına rağmen neredeyse futbol ile ilgili bildiği her şeyi İspanya’da öğrendi. CD Castellón altyapısında başlayıp Villereal’e geçen oradan da Cordoba’ya transfer olan Andone ile Galatasaray’ın yolları 2016’da tekrar kesişmişti aslında.

O dönem Cordoba forması giyen Andone için transfer teklifi yapılmıştı. Adrian Mutu’nun da dahil olduğu bir dizi açıklamanın ardından Galatasaray yönetiminin pahalı bulduğu (öyle sanıyoruz) bir oyuncu olarak transferinden vazgeçilmişti.

Galatasaray’ın alamadığı oyuncuyu Deportivo La Coruna almış (5,7 milyon €) ve gösterdiği iyi performans neticesinde kendisini Brighton & Hove Albion’da bulmuştu. 6 milyon €’luk bonservisi bedeli ödenmişti. Geçen sezon çok süre alamadığı için Chris Hughton ile sorunları vardı. Ligi geçen sezon düşme potasının dibinde bitirince takım  Östersund ile harikalar yaratan ardından Swansea’ye geçen orada da fena bir performans gösteremeyen Graham Potter geçti takımın başına.

Ancak Andone’yi düşünmediği ortada olunca takımdan ayrılmayı kafasına koydu ve kaderin ağlarını örmesiyle Galatasaray’a 3 yıl gecikmeli olarak geldi.

Tüm bunların ışığında Andone gibi 26 yaşındaki bir oyuncunun daha fazla forma giymek istemesi kadar normal bir şey yok. Bu açıklamaları yapması kadar doğal bir şeyde yok. Özellikle Graham Potter’ın “onu ocakta geri çağırabiliriz” açıklamasının ardından böyle şeyler söylemesi anlaşılabilir bir durum.

Editör yorumu : 

Florin Andone’nin 4-4-2 için biçilmiş kaftan olduğu konusunda bir çok kişi ile hemfikirim. Özellikle hareketli bir ön taraf için ideal oyunculardan biridir Andone. Tarzını Ümit Karan’a benzetenler varsa bile ben daha çok Necati Ateş tarzında olduğunu düşünmekteyim. Galatasaray’ın ön tarafı hareketli istemesine rağmen iki durağan kanat oyuncusu ile oynamasını da anlamakta güçlük çekiyorum.

Sonunda Galatasaray’ın genlerine işlediği 4-4-2’ye döneceğini ve Andone – Falcao ikilisinin takımın hareketlilik sorununu çözeceğini düşünüyorum.