Kağıt üzerinde ligin en iyi kadrosuna sahip Galatasaray, sezona beklenenin çok altında bir performans göstererek giriş yaptı. Peki Galatasaray’ın sorunları neler? Mevkiler üzerinden değerlendirme yapıp, toplamda problemlere ulaşmanın faydalı olacağını düşünüyorum.

Kale

Kale mevkisi, Galatasaray’ın en problemsiz mevkisi olabilir. Muslera yıllarca kötü savunmalarla veya kötü takım savunması yapan on birlerle sınansa da, genel olarak iyi performans gösterdi. Uzun zaman sonra arkasına iyi denebilecek bir kaleci geldi. Okan, Bursa’nın dikkat çeken iki kalecisinden biriydi. Burada topu oyuna sokma dışında bir problem gözükmüyor. Kaldı ki bu problem de büyük bir problem değil, mesafe uzamadığı sürece Muslera yeri geldiğinde çalım atıyor, yeri geldiğinde kısa pasta isabet sağlayabiliyor.

Stoper

Galatasaray’ın stoperlerinde de büyük bir sıkıntı yok. İddia ediyorum, iyi takım savunması yapıldığı takdirde sürekli eleştirilen Ahmet Çalık da Donk ile çoğu iç saha maçında sırıtmadan oynayabilir. Ahmet’e milyonlarca Euro para ödenmesi skandaldır ancak bu skandalın sorumlusu Galatasaray değildir. Mehmet Topuz skandalının sorumlusu da Aziz Yıldırım değildi. Sınırı gören, yılana sarılır.

Galatasaray’ın farklı tipte savunmacıları var. Öğütücü bir stoper olan Luyindama, güçlü ve iyi pasör Donk, iyi pasör ve ortalama üzeri bir savunmacı Marcao… Burada iyi bir üçlü var ancak 4-3-1-2 için Ahmet’e de güvenmek gerekecek.

Bekler

En büyük sıkıntı burada. Galatasaray bekte seçim yapmak zorunda. Fiziksel bitkinlikten ötürü ortaya çıkma şansı iyice azalan kaliteyi seçip Mariano mu oynatılacak, bu ortaya çıkma şansı iyice azalan kaliteyi kenara atıp tempo için Şener mi seçilecek? Sağ bekte bu seçimin yapılması lazım. Ancak şu unutulmamalı: Henüz Selçuk İnan kadar olmasa da, Mariano da fiziksel bitmişliğin içerisinde. Düşündüğünü, yapmak istediğini yapamıyor. Vücudu el vermiyor.

Savunmada da Nagatomo sözleşmesi biteceği için iyi bir yedek olacaktır ancak ben orada Marcao’nun tıpkı Abidal gibi stoper-bek rolünde oynatılması gerektiğini düşünüyorum. Şener’in ileriye atıldığı anlarda geride bekleyecek ayağı düzgün üç oyuncu olacak. Kilit nokta Luyindama’yı sağ tarafta tutmak. Şener dönene kadar rakibini öğütecek, oyalayacak bir Luyindama sürekli lazım olacak.

Orta Saha

Galatasaray’ın henüz doğru kullanamadığı, en mükemmel mevkisi. Şutör var, pasör var, top süren oyuncu var, uzun pas kesen var, verkaç yapan var, oyun kurucu var, tutucu var…

Kanatlar

Yok ki. Babel’in kanat oynatılması, savunma zafiyeti demek. Emre Mor oraya konulduğunda kaleden uzaklaşıyor. Onu ortada kaleye yakın oynatmak, her an çalım ve gol/asist imkanı demek. Feghouli anlayabileceğim bir formsuzluk içinde. Uzun sezon, Afrika Kupası, ameliyat… Henüz toparlanmamış olabilir. Yunus mücadele etmiyor. Dolayısıyla kanat yok.

Forvet

Galatasaray’ın en güzel, nitelikli mevkilerinden. Falcao, Andone, Babel, Adem… Ne arasanız var burada da. Kilit adam Andone, o yoksa onun yedeği olarak Adem. Birileri mutlaka presle, mücadeleyle yıpratmalı.

Neden 4-3-1-2?

Birinci neden, geride üçlü bir bloğun bekleme zorunluluğu. Maalesef Galatasaray’ın beklerinde hücumda ileriyi verimli şekilde çoğaltacak, savunmada geriye hızla koşacak futbolcular yok. Geride üç kişinin beklemesi durumunda en azından kontralara karşı daha hazır bir durumda olunacaktır. Üstelik Emre Mor’un kaleye yakın oynaması gerekliliği var. Babel ve Falcao ikilisinden hangisi sağlıklıysa o oynamalı, ilk tercih Falcao olmalı. Bu iki futbolcu da savunmayı topun arkasına geçerek yapmanın ötesine geçmemeli. Bu bile yeterli olacaktır. Yıpratıcı bir Andone/Adem hem alan açar, hem de rakibi hataya zorlar ve dikkatlerin bir kısmını üzerine çeker veya dikkatten kaçarak skor üretir.

Burada kilit nokta, Seri’ye göre daha tempolu oyuncular olan Lemina ve Ömer ikilisinden hangisi tercih edildiyse veya hangisi sağlıklıysa, o sol tarafta oynamalı. Marcao o bölgede yardıma ihtiyaç duyabilir. Çalışkanlığından pek şüphem olmayan bu iki oyuncu da Seri’ye göre o bölgenin yardımına daha çok koşabilir.

Kadroda ne ararsanız var. Pasörler var, şutörler var, topla kat eden oyuncular var, bitiriciler var… Kadronun tek sıkıntısı orta kalitesi olabilir ancak takım deliciliği verkaçlar üzerinden sağlarsa Şener’in sağdan yapacağı ortalar iş görebilir. Marcao gibi uzun pas atabilen birinin ise sürpriz uzun pas-orta karışımlarını izleyebiliriz.

Topla Çıkış

Topla geriden çıkarken ilk anda verim alamayacağımız tek futbolcumuz Emre Mor olabilir.

Bu dizilişe baktığımızda geride üç ayağı iyi futbolcu, onlara yakın bir pasör orta saha, onun da önünde üç pas opsiyonu, arkasında dört pas opsiyonu görüyoruz. Üstelik bu başlangıç şablonu oyuncuların yerini de değiştirmiyor. Seri pasını aktardıktan sonra yerine geçtiği anda Nzonzi’nin yerine yerleşmesini bekliyoruz. Şener kanat-bek olarak sık sık ileri çıkacağı için üç aşağı beş yukarı doğal mevkisinde gözüküyor.

Geriden çıkışta bol opsiyon ve oyuncuların yakınlığı söz konusu. Topun hızlı dolaştırılması halinde oyuncular hem topla verimli çıkacaktır, hem de hızla herkes olması gereken yere geçecektir.

Sete Yerleşmek

Az sonra yazacaklarım gerçekleşirken rakibin eli armut toplamayacaktır ancak unutmayalım, bu kadro ligimizin çok üzerinde bir kadro. Topun bahsettiğim şekilde çıkarıldığını düşünelim. Neler yapılabilir?

Birincisi, Şener’in yapacağı bir orta ile Falcao-Andone-Emre pozisyon arayabilir, top sekerse Lemina/Ömer veya Seri şut atabilir ya da yeni bir atağın başlangıcını yapabilir.

İkincisi, Seri veya Lemina şut atabilir. Bu konuda mahir oyunculardır.

Üçüncüsü, Emre Mor’un bireysel yeteneğine birkaç atak boyunca şans tanınabilir.

Dördüncüsü, hücum hattına taşınan bir topta Falcao şapkadan tavşan çıkarabilir.

Beşincisi, Andone sürerek taşıdığı bir topla şut deneyebilir veya topu hücum hattında verimli kullanabilecek bir arkadaşına aktarabilir.

Altıncısı, takım göbekteki pasörlerine ve top sürme kabiliyeti olan futbolculara güvenerek göbekten verkaçlar deneyebilir, göbekte delici hücumlar yapabilir.

Yedincisi, Andone’nin sürüklediği oyunculardan doğan boşluklara sızacak Emre-Lemina-Falcao üçlüsünden birine arapas atılabilir. Nzonzi, Seri, Marcao, Luyindama, Donk bunu becerebilen futbolcular.

Sekizincisi, doğal duran top tehdidi maç boyunca olacaktır. Marcao, Donk, Luyindama, Nzonzi, Falcao, Lemina, Andone… Bu futbolculardan kimi rakibe rağmen vurabilen, kimi boş kaldığı zaman skor üretebilen futbolcular.

Dokuzuncusu; Jimmy, Feghouli, Adem, Babel gibi şut atabilen, orta yapabilen, skora yönelik iş yapabilen kulübe oyuncuları.

Bu takım topla hızlı çıkıp sete yerleştikten sonra topu hızlı çevirebilir. Hızlı çevrilen topla birlikte yapabileceği o kadar çok şey var ki. Bunların yarısını yaptığınız takdirde bu kadro kalitesinden 2, 2.5 xG(gol beklentisi) verimi almak mümkün değil.

Şampiyonlar Ligi Kapanması

Lemina’nın bu kapanma formatında solda oynaması sağlıklı olmayabilir, orada ne vereceğini bilmiyoruz ancak Ömer bu işi arkasında biri olacaksa yapabilir. Bu maçlarda Nagatomo da sahaya sürülebilir. Dinlenmiş bir Nagatomo’nun savunmada pek aksayacağına inanmıyorum, aksadığını da düşünmüyorum.

Half-space kapatmak için iki stoper. Bir stoper de rakiple boğuşmak için orada.

Rakibin kanat oyuncusunu karşılayan iki bek, sızmalar için stoperler hazırda.

Göbekte topun kıymetini bilen iki oyuncu.

Önlerinde kanat oynama özelliği olan iki futbolcu. Ters ayak pozisyonda durdukları için içeri hızla kat edip gol arayabilecek konumdalar. Üstelik bu yeteneğe de sahipler.

İleride sık sık iki oyuncuyla birlikte yer alacak, yalnız kalmayacak bir Falcao.

Göstermek istediğim şu, bu takım Avrupa çapında kapanabilecek bir takım gibi de oynayabilir.

Özetle

Özetle bu takımın beklerde yapması gereken bir seçim var: Ortaya çıkma şansı az olan kalite mi, tempo mu? Ben en azından düzenli pas kalitesi için sola Marcao’yu yerleştirip onu Abidal gibi stoper-bek kullanmayı makul buluyorum. Linnes dönene kadar da Şener’in temposunun ligde yeterli olacağını düşünüyorum. Linnes yerine Mariano’yu seçmek büyük hataydı. Umarım kışın bu hatadan dönülecektir. Linnes sağ bekte her şeyi çözecek.

Bu takım bahsettiğim oyuncularla ve yerleşimle hücuma yönelik hemen her şeyi yapabilir. Doldur-boşalta dönerse zorlanabilir ancak orada da Donk ileri atılabilir. Ancak sahaya böyle yerleşen, bu kadar çok silahı olan bir takım topu hızlı dolaştırırsa doldur-boşalta gerek kalmadan her maç skor gelecektir.

Ben Galatasaray’ın aradığı şeyin bu oyuncu grubu ve hızlı top dolaşımı olduğuna inanıyorum.