Yine bir maç raporunda karşı karşıyayız.

Hakkında bir kaç şey yazmaya değer bir maç diye düşündüm. Trabzonspor’dan başlamak lazım aslında. Son altı maçta dört galibiyet iki beraberlik almış hiç yenilmemiş, gol yemekte zorlanan ama hücumu da kısır bir takım hüviyetindeydiler. Buraya kadar aslında standart bir Abdullah Avcı takımı gibiydiler.

Galatasaray ise Karagümrük maçını telafi edebileceği bir maç olarak görüyordu ve çok standartlaştırdığı bir oyunu vardı. Topa hakim ol ama çok eveleyip geveleme. Merkez-kanat-merkez üçgenleri ile karşı kaleye git ve golü yap. Bugüne kadar başarılı oldu olmasına ama başarı kazanamadığı özellikle Karagümrük ve Kayserispor maçlarında yaşananların özeti “gol becerisi” olarak tanımlanabilir. Galatasaray’ın elinde gerçek bir bitirci olsaydı şu anda başka bir lig izliyorda olabilirdik.

Trabzonspor maça topun kontrolü Galatasaray’a vererek başladı.

15. dakikadan sonra Galatasaray topun kontrolü yavaş yavaş Trabzonspor’a bıraktı ve bu dakikadan sonra 60. dakikaya kadarda topun kontrolünü vermedi. Bunu yazınca bazı arkadaşlar sanki top hep Trabzonspor’da kalmış gibi düşünüyor ama öyle değil. Dakika olarak verirse 45 dakikalık sürede Trabzonspor 18 dakika, Galatasaray 12 dakika topa sahip olurken 15 dakika ölü süre olarak kaydedilmiş. Bu maç özelinde 37 dakika gibi 50 dakika ortalamalı bir ligde son derece az ölü dakika olduğunu söylemek isterim.

Atılan ilk golde Galatasaray’ın neden uzun oynamak yerine kısa pas tercih ettiğini anlatıyor aslında. Topu bir kanattan diğerine diyagonal pas yerine kısa paslarla orta sahasındaki iki 8 numarayı kullanarak diğer kanata taşıması ve yine o serbest 8 numalara ile yataydan dikine pasa geçip hücuma kalkması tam olarak pas tercihlerini anlatmakta.

Şimdi burada bir şey paylaşarak devam edeyim. İlk golün videosunu paylaşamıyorum ama başka bir şey anlatmak istiyorum.

Hoca burada beki manipüle etmek diye bir tabir kullanmakta. Bunu izah eden bir pozisyon var ilk golde. Bu gol daha sonra anlaşılacağı gibi çalışılmış bir set.

Trabzonspor savunması doğru şekilde dizilimi durumda. Posession oyununun olayı da bu zaten. Yer değiştiriyorsun. Rakibin sahadaki kompakt dizilimini bozuyorsun. Basite indirgedim uzun uzun anlatırız daha sonra.

Ve Donk Omar’a pası verdiği an Galatasaray golü atmış zaten. Setin çalışıldığı Trabzonspor sol bekinin Omar’a baskıya gittiği an Emre Kılınç’ın sol bekin boşalttığı alana koşmasından anlaşılıyor. Bu net bir hücum seti. Daha öncede denendi…

Emre Kılınç artık Trabzonspor sol bekinin olduğu alanda ve bundan sonrası biraz hız biraz beceri.

2-0’ı bulduktan sonra oyunun kontrolünü eline alınca Galatasaray Abdullah Avcı değişiklikler ile durumu dengelemeye çalıştı. Arda Turan çıkana kadar bunu başaramamıştı ama Arda çıkınca işi kolaylaştı. Daha sonra Luyindama’nın girmesi ile tüm kontrol Trabzonspor’a geçti ama üretkenlik bakımından şans toplarına kaldılar.

Maçı kolay bir şekilde galibiyet ile kapatan Galatasaray’ın oyunu standartlaşıyor ki bu önemli. Çünkü bir sonraki aşamaya geçmek ve oyunu geliştirmek için standart bir oyuna ihtiyacınız var. Ocak ayındaki transfer döneminde yapılacak eklemeler ile ne kadar gelişecek ve ne kadar ileriye taşınacak bu oyun göreceğiz.

Bu arada ilk golden sonraki ufak bir detayla bitireyim yazıyı. İlk golün seti çalışılmış dememin sebebi bir fotoğraf var aslında. Donk ve Marcao, seti kuran ve setin kilit adamı halindeki Belhanda’yı golden sonra kutlamaları. Çünkü Belhanda asist yapmadı. Ön asist de onun değil ancak setin çalışıldığı o kadar belli ki, gol gelince Marcao ve Donk ona gidiyor.

Bu gol Terimball ile ilgili bir şeyler anlatır belki.