Çok uzatmayacağım…

Beşiktaş’ın attığı gol… Burada başlayacağım ve ufak bir kaç şey ekleyip bitireceğim. Çünkü, Galatasaray’ın ilk isabetli şutu 80. dakikada geldi.

 

Gol öncesi uzun süre kendimi tekrar ettiğim bir 3’lü oynanmaz pozisyonu.

Nzonzi 4-3-3’ün merkezinde üçgenin savunmaya en yakın ucu.. Lemina ve Feghouli kalan diğer uçlar. Emre Mor ters kanatta kanat forveti olarak haliyle rakip bekini kontrol etmiyor. Aslında şu anda her şey olağan.

 

Merkezde Adem Ljajic bomboş. Bunun bir açıklaması yok çünkü üçgen kurulmuş ancak savunma ucu yanlış yerde. Nzonzi’i Adem Ljajic’e daha yakın olması gerekiyor. Özellikle bu tip pozisyonlarda. Çünkü rakip çok adamla merkeze saldırmıyor aksine Atiba olduğu yerde, Umut savunma arkası koşusunu yapıyor ve ortada Ljajic bomboş pas bekliyor. Tabi burada Lemina’nın sadece gölge savunma yaptığını da hatırlatayım. Yani çok rahat şekilde top Ljajic’in ayağına gelecek.

 

Ve bir pozisyon önce Galatasaray savunması nadir bir şekilde savunma çizgisini kurmuşken Adem Ljajic üzerine prese giden Luyindama, Nzonzi’nin çapalık görevini yerine getirmemesiyle savunma merkezini kabak gibi açıyor. Öyle bir açılıyor ki orası çok adamla hücum eden bir takım güle oynaya kalede alır soluğu.

Mariano da, Luyindama’dan kurtulursa Ljajic kademeye girerim düşüncesinde olmalı. Yoksa bomboş alanı savunacak değildir diye düşünüyorum. Tabi burada Luyindama’ya güvenecek ve birazcık Caner’in alanına kayacaktı Mariano.. Galatasaray takımın savunma kurgusunun sorunlu olmasının nedeni Nzonzi’den beklenen çapalık aslında. Adam Regista’dan evrildi çapaya. Bünye kabul etmiyor bence…

Ljajic direkt topu Caner’e paslıyor. Nzonzi yerinde değil, Marcao bir adım geride kaldı ve Umut ön direğe koşuya başladı.

 

Emre Mor yeni girdi kadraja, Nzonzi ve Luyindama çok ağır bir şekilde alanlarına dönmeye çalışıyor. Luyindama’nın pozisyonu normal o hala Ljajic’i kontrol ediyor ama Nzonzi olması gereken yerde değil. Marcao bir adım geride demiştik…

Galatasaray bu şekilde savunma oyuncularının merkezdeki tek kişilik orkestra (teknik ekibin) sevdası yüzünden yediği bu sezon ki 5. gol. 4-1-4-1 veya 4-3-3 oynamanın ilk kuralı pres yapmaktır. Çünkü rakibi rahat bırakırsanız böyle merkezinizi deler kanatlara oyunu açıp yine merkezde bitirir.

Galatasaray bu golü yedikten sonra 15 dakika cevap veremedi. Ne zaman ki 4-4-2’ye döndü merkezde ikili bir oyun oynanmaya başlandı, Nzonzi ve Seri rakip ceza sahasına yaklaştı işte o zaman işler düzeldi.

Bu arada Belhanda’nın durumu, stoperlerin bu hatalı çıkışları, Nzonzi’nin bu tip çapalaşamama anlarının çokluğunu görünce video analiz işinin yapılmadığını düşünmeden edemiyorum. Bu şeyler oyunculara söyleniyor ise ve oyuncular ısrarla bunları yapıyorsa durum çok vahim çünkü.

Sonuç olarak savunma ve hücum olarak oldukça dengesiz bir takım haline dönüşmüş Galatasaray’ıun temel sorunu 3’lü orta saha. Bundan vazgeçmediği sürece bu şekilde puan kaybetmeye devam edecek. Beşiktaş ise topa sahip olma oyunu konusunda takıntılarından en azından bu maçlık vazgeçen Abdullah Avcı maçı kazanmasını bildi. Daha net hücum gücüne sahip olsaydı çok başka bir şey konuşuyorduk şu anda.