Geçen sezon takımın başına geçmesi düşünülen ancak Ali Ay ve yönetiminin daha “tecrübeli” birini istemesi üzerine bir sezon rötarlı takımın başına geçen Yalçın Koşukavak ile sezona mağlubiyet ile başladıktan sonra 3 haftadır üst üste kazanan bir Bursaspor vardı.

Özellikle hücum organizasyonlarını Half-space olarak futbol literatürüne giren stoper ile bek arasındaki bölgeye soktuğu adamlarla akıcı bir oyun oynatan Yalçın hocanın sınıfta kaldığı bir maç oldu.

Psikolojik olarak hafta için 3 puan silme cezası haberi ile oyuna konsantre olamamış gibi gözükmeleri de işin cabası. Ancak ne olursa olsun oynanması gereken bir maç var ve böyle durumlarda maç kazanmak daha önemli hale geliyor. Nihayetinde bu ceza ile birlikte herkesten 3 puan daha fazla kazanmanız gerek.

Diğer tarafta üst üste alınan iki beraberlik sonrası Ümit Özat ile yollarını ayıran Adana Demirspor yönetimi Uğur Tütüneker ile anlaştı. İlk maçını Adana derbisinde Adanaspor’a karşı veren Uğur hoca sahadan beraberlik ile ayrıldı ve takımın yenilmeme serisini sürdürmüştü.

Bursaspor’un içinde bulunduğu durum, Adana Demirspor’un da kaos ortamından sıyrılması için bir şans aradığı maç olarak başladı.

Geçen hafta Adanaspor maçında hücum organizasyonu konusunda hiçte iyi sinyaller vermeyen Adana Demirspor maça çok iyi başladı.

İlk 10 dakika içinde iki gol buldu ve bunu kenar ortaları ile yaptılar. Hemde Bursaspor yerleşmişken..

Şimdi, Bursaspor’un sayısal üstünlüğüne rağmen nasıl 6v3 iken ilk golü nasıl yediğini anlatamaya çalışacağım.

 

Bursaspor 6 kişi ile kenar ortasını savuşturacağını düşünüyor. Adana Demirspor ise topu en arkadaşı Volkan Şen’e gönderecek. Ancak Bursaspor kuru kalabalık. Ortayı yapmaya hazırlanan Adana Demirspor’lu oyuncuyu karşılayan Latovlevici’nin arkasındaki iki Bursspor’lu oyuncunun fazlalık yapmaktan başka bir şey yapmıyor o anda. Arka direğe yönlenen Volkan Şen ve Samed Kaya’yı kontrol etmeye çalışan bir tane Bursaspor’lu var. O da birazdan göreceksiniz koşmayı bırakıyor. Hemde tam orta yapılmışken.

Bu klasik bir çizgi savunma. Tutulması gereken adamların tutulmayarak gereksiz kalabalık yapmaktan başka bir şeye yaramayan ezberci bir hareket. Muhtemelen Yalçın hocanın çizgi halinde kalmalarını öğütlediği için doğru durmuşlar ancak yanlış alanı savunuyorlar. Çevre kontrolü yapan her oyuncunun boş alanı savunmayı düşünmeyeceği bir gerçek ama Bursaspor’lu oyuncular böyle düşünmüyor. Kimsenin olmadığı alanı iki kişi ile kapatıp, arka direkteki asıl savunulması gereken oyuncuları unutmuş durumdalar.

Bunun bir sebebi var. Adana Demirspor’lu oyuncuların yaptığı ufak bir kurnazlık ile çevre kontrolü yapmadan etrafına bakınmayı bile düşünmeden hareket eden bir savunma bloğu oluşmuş durumda.

Ofsayt alanından çıkan bu Adana Demirspor’lu oyuncu pozisyona devam etmiyor. Ancak o dakikadan sonra Bursaspor’lu oyuncular onu savunduklarını düşünüyorlar. Oysa kenar ortası en baştan beri arka direkte kendini unutturmuş Volkan Şen’e gönderilecek. Dahası Latovlevici bu pozisyonda, önündeki takım arkadaşının gerisinde. Ancak orta yapılırken Latovlevici’yi ortayı savunmak için kanata doğru açılmıştı. Bu zaman kaybı sayesinde Adana Demirspor daha rahat hareket edip istediği gibi ortayı arka direğe yapabilmiş.

Sarı daireler ile işaretlenmiş oyuncular, kimi savunduklarını anlayamadığım oyuncular. Ceza sahası yayının hemen önünde bir Adana Demirspor’lu da boş durumda. Latovlevici orta yapana doğru hareket edince 5v3 konumundalar. Sayıca üstünler ama alanı savunduklarını düşündükleri anda aslında savunamıyorlar. Top Volkan Şen’e doğru hareket ettiğinde iki Adana Demirspor’lunun arasındaki Bursaspor’lu oyuncu koşması gerekirken koşmuyor. Alan zafiyeti böylece dahada artıyor.

Ve… Artık Bursaspor’lu oyuncular alanı savunamamış olmanın cezasını çekiyorlar. Az evvel iki Adana Demirsporlu’nun arasındaki Bursaspor’lu oyuncu çok gerilerinde. Yerini kaybettiği gibi pozisyonu izliyor. Volkan vuruşunu yapıyor ama kaleciden dönüyor. Burada altyapılarda öğretilmeyen ama kesinlikle öğretilmesi gereken yere geliyoruz.

Savunma yaparken alanı savunuyorsanız bile adamı savunmayı da ihmal etmeyeceksiniz. Ve daha önemlisi pozisyon bitene kadar yerinizi kaybetme lüksünüz yok.

Çevre kontrolü yapamayan, arka direkte iki Adana Demirspor’luyu unutan Bursaspor golü yiyor.. Yedikleri ikinci golde de benzer bir durum var. Yine arka direkteki oyuncuyu kaçırıyorlar. Bu kez Latovlevici’nin büyük hatası var.

Yine Bursaspor’un göreceli olarak alana iyi yerleştiği bir pozisyon.

Ceza sahası içinde 5v3 durumundalar yine. ve arka direkteki Berk Yıldız normalde Latovlevici’nin kontrolünde olmalı. Yine oyun içinde konsantrasyon sorunu, Adana Demirspor’lu oyuncuların rahat orta imkanı veren kanat savunması ve arka direkteki Berk’in öne gelerek Latovlevici’nin önünden topa vurması…

Bursaspor’un iki kanat savunmasındaki hatası ile maç 10 dakikada 2-0’a geldi.

Bundan sonrası Bursaspor’un topa sahip olduğu ama tehlikeli atakları Adana Demirspor’un yaptığı bir maça dönüştü. Bolca kontra atak buldular ve nihayetinde ilk yarıyı 3-0 önde kapattılar.

İkinci yarıda bir şey değişmedi aslında. Adana Demirspor, maç öncesi planını değiştirmedi, oyunu kanatlara yayarak geniş alanda oynamaya çalıştılar. Bursaspor ise daha dar alanda oynamaya çalışan bir takım. Rakibinden iki kat daha fazla isabetli pas yapmış olmasına rağmen sadece 6 şut çekebildi. Bu pasa dayalı oyunun ülkemizde çok işlememesinin sebeplerinden biri pas hızı.

Bursaspor bunu yapamadığı zaman etkisiz bir takıma dönüşüyor. Topu hızlandırdıklarında ise akıcı bir takım halini alıyorlar.

Adana Demirspor savunma arkasına attığı toplar, arka direkt uygulamaları ile 3,07 xG ile oynadıkları maçı 4-1 kazandılar. Şu anda yenilgisiz 4 takımdan biri (Hatay henüz oynamadı) … Bursaspor ise 3 puan silme cezası, ekonomik sorunlar, son anda açılan transfer tahtası ile can havli ile yaptıkları transferler ile ne kadar daha devam edebilirler göreceğiz.