A grubu ile başlayıp girişi hiç uzatmayalım.

Grubun mutlak favorisi İngiltere. ikincilik mücadelesi için ise çok çok dengeli bir grup. Karadağ’ın biraz daha öne çıkmasını bekliyordum ama Kosova daha etkin oldu bu grupta. İngiltere ile oynadıkları maçta bir target man’in açık savunmalara karşı ne kadar etkili olabileceğini gösterdiler. Vedat’ın etkinliği ingiliz savunmasını biraz yıprattı. 5-3 kazandı İngiltere.

Kosava’nın mağlubiyeti bu maç için normal bir skordu. Çekya ise Karadağ deplasmanındaydı ve 3-0 galip ayrılmıştı. Kosova’nın Çekya ile yaptığı ilk maçta aldığı galibiyet şu anda ikili averajda onları öne çıkarıyor ve avantajı korumaya çalışacaklar gibi. İngiltere’nin grubun 4 maç yapan tek takımı olduğunu unutmayalım. Bu gurubu lider bitirecekleri kesin.

İngiltere Çekya deplasmanında. Karadağ ise Bulgaristan ile içeride oynayacak. 14 Ekim maçlarını dahil etmiyorum onlar için ayrıca bir yazı yazmayı planladım.

Bu gruptaki her şeyi 14 Ekim maçları belirler. Çünkü, Portekiz deplasmanda Ukrayna ile karşılaşacak. Grupta ne olacağını oradan daha net anlarız. Sırbistan’ın ufakta olsa bir şansı var ve Portekiz’in Ukrayna’ya kaybetmesini beklemekten başka şansı yok. Çünkü, Portekiz 4 maç yapan grubun tek takımı. Ukrayna ile liderlik maçına çıkacaklar…

Eşit puanda Portekiz ikili averajda Sırbistan’ın önünde o yüzden puan farkı yapılması şart. Portekiz’in lider olamasa bile gruptan çıkacağını düşünüyorum. Ukrayna, Litvanya ile oynuyor kendi sahasında. Portekiz ise Lüksemburg’u konuk edecek.

C grubu çekildiği zaman Kuzey İrlanda’ya şans verenlerin sayısı yok denecek kadar azdır.

Michael O’Neill önderliğinde 6 maçta sadece bir kere kaybettiler. O da bir önceki eleme haftasında Almanya’ya karşı. Almanya vs Hollanda maçının galibi Hollanda olunca 3 takım arasında ince bir çizgi oluştu. Dahası Hollanda bu grubun 4 maç yapan tek takımı. Eksik maçı tamamlamış olsaydı muhtemelen 3 takımı 12 puanda görecektik.

Bu akşam oynanacak maçlarla biraz daha şekillenecek grup. Almanya bay geçiyor bu akşamı. Hollanda evinde Kuzey İrlanda’yı ağırlayacak. Bu maçın skoru bir çok şeye ışık tutar.

Çok çok dengeli bir gruptu bana göre ve hala öyle.

İsviçre liderlik mücadelesi verdiği takımlardan bir maç eksiği var ve 8 puanda. İrlanda ve Danimarka ile birlikte ilk üçteki hiç bir takım maç kaybetmedi. Bu grupta maçlar 12 ekimde oynanacak. Ve Danimarka vs. İsviçre maçı hayati önem taşıyor.

İrlanda Cumhuriyeti ise Gürcistan deplasmanında. Danimarka’nın takıldığı bir deplasman olduğunu ve Eylül ayındaki maçın 0-0 bittiğini dip not olarak geçeyim. 12 ekimde herkes aynı puana gelebilir… Bu gruptan kimlerin çıkacağını söylemek çok zor. Ancak, bu eleme haftasında önce Danimarka vs. İsviçre ardında da İsviçre vs. İrlanda maçları sonrası üç aşağı beş yukarı netleşeceğini düşünüyorum.

Bir inanılmaz dengeli grup daha.

Galler’in bir maçı eksik ve 5 takımlı grupta 4 takımında gruptan çıkma şansı var. Böyle olunca kim birbiriyle oynasa grubun kaderini etkileyecek konuma geliyor. Hırvatistan vs. Macaristan maçı var. Hırvatistan maçı kazanırsa ki ben kazanmasını bekliyorum gruptan lider çıkmak için büyük bir avantaja sahip olacak son dünya kupası finalistinin. Diğer tarafta Slovakya vs. Galler maçı var. Burada Galler’in yapacağı bir ekstra işleri çok değiştirecektir.

Grupta üç takım henüz berabere kalmadı. Bu ilginç ayrıntıyı da atlamayalım. Bu elem haftasında çok şeyin netleşeceğini düşünüyorum.

Geldik 6 takımlı grupların ilkine.

F Grubunun doğal favorisi İspanya 6’da 6 yaparak gruptan lider çıkacağını gösterdi ki beklenen de buydu. İspanya’dan sonra sıralanan 3 takımın puanları birbirine çok yakın ve 12 ekimde tek zorlu maçı olan Norveç. İspanya ile kendi sahasında oynayacak Norveç.

İsveş ve Romanya ise Faroe adaları ile Malta’yla oynayacaklar. Bu grupta olacakları belirleyecek asıl maçlar 15 ekimde oynanacak. İsveç vs İspanya, Romanya vs. Norveç…

Polonya avantajlı gibi olsa da İsrail dahil bu grupta herkesin bir şansı var. Bu eleme haftası her şeyi belirleyecek bir hafta değil çünkü puanlar birbirine çok yakın ve en azından ilk üç için belirleyici olmayacak.

Avusturya vs İsrail ile oynuyor. Avusturya’nın kazanacağını düşünüyorum. Polonya grup sonuncusu Letonya deplasmanında. Polonya’nın biraz daha rahatlayacağı bir hafta olabilir. Makedonya ise Slovenya ile oynayacak. Tüm maçlar bu akşam oynanıyor.

Geldik bizim gruba.

11 ekim gecesi İzlanda vs Fransa maçının sonucu gruptaki durumumuzu belirleyecek. Fransa kazanırsa bizim Arnavutluk karşısında alacağımız galibiyet ile Fransa ile liderlik maçına çıkarız. İzlanda kazanırsa son maça kadar her şey olabilir.

Beraberlik ise yine her şeyin devam etmesine neden olur… İzlanda’ya deplasmanda kaybetmek kötü oldu. En azından beraberlik çıkartmak gerekiyordu. Bu eleme haftasında İzlanda vs Fransa maçı dışında Fransa vs Türkiye maçı da var. İzlanda 3. girdiği eleme haftasından lider olarak çıkabileceği gibi tüm umutlarını kaybetmiş olarak da çıkabilir.

Bu grup hakkında uzun uzun yazmaya gerek duymuyorum. Belçika lider olarak bitirir. Rusya ise ikinci olacağı çok bariz belli olan bir grup..

Bu eleme haftasında Rusya vs. İskoçya maçı dışında izlenebilir denilecek maçın olmaması da ayrı bir handikap.

İtalya’nın bitirdiği grupta beni asıl şaşırtan Bosna Hersek oldu. İkincilik mücadelesinde Finlandiya bir adım önde. İskandinav futbolunun gelişimi göz kamaştırıcı olduğunu belirteyim. Bu eleme haftası bu grubu netleştirir.

Finlandiya, Bosna Hersek deplasmanında. Bosna galibiyeti grubu karıştırır. Aynı anda İtalya vs Yunanistan maçı var. Burada Ermanistan’ın Lihtenştayn ile oynayacağı maç göreceli olarak kolay olduğu için Finlandiya’nın kaybetmesi durumunda ikinci değişebilir.

Bu grubu karıştıracak tek takımın Bosna Hersek olacağı kesin.

Kasım ayı öncesi 7. ve 8. eleme maçları oynanacak ve Avrupa şampiyonasına gidecek takımlar için son maçlara girilecek. Şu anda bir kaç takım dışında grupların durumu net değil. İngiltere, İspanya, İtalya, Belçika ve Rusya dışında herkesin bir şansı var.

Bu haftadan sonra Kasım ayı öncesi daha net konuşabiliriz gibi. Bu eleme haftasında Milli takıma başarılar diliyorum. Umarım gruptan lider çıkarız.